ΜΑΙΡΗ ΒΑΣΑΛΟΥ

ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΑΛΛΟΘΙ

ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΑΠΛΑΣΗ

Αυτό το μήνα διαβάστε:

Υπο έλεγχο τέθηκε η πυρκαγιά στη Σάμο...

Επέστρεψαν αργά χθες το βράδυ οι τουρίστες στα ξενοδοχεία τους ,στο Μεσόκαμπο στο Πυθαγόρειο  της Σάμου.Τα πέντε ξενοδοχεία  είχαν εκκενωθεί για λόγους προληπτικούς οταν χθες το απόγευμα ξέσπασε πυρκαγιά απο σπινθήρα της ΔΕΗ σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες.

Περισσότερα
Προσοχή υψηλός κίνδυνος πυρκαγιάς απο τους ισχυρούς ανέμους...

Στον Διόνυσο η φωτιά έκαψε χαμηλή βλάστηση και πεύκα. Οριοθετήθηκε τα μεσάνυχτα ,αλλά υπάρχει κίνδυνος εξαιτίας των ισχυρών ανέμων που πνέουν στην περιοχή.

Περισσότερα
Φωτιά  στην Κέρκυρα και στην Λέρο...

Μεγάλη φωτιά ξέσπασε το μεσημέρι  στη Λέρο.Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, υπήρξαν 60 λουόμενοι  εγκλωβισμένοι σε παραλία οι οποίοι τελικά μεταφέρθηκαν με σκάφος του Λιμενικού.

Περισσότερα
Μητσοτάκης: Προσωπική μου δέσμευση να ξαναφτιάξουμε το Μάτι καλύτερο

Το οικόπεδο, χώρο απόθεσης των καμένων δένδρων που υλοτομήθηκαν στην περιοχή από την περυσινή καταστροφική πυρκαγιά στο Μάτι, επί της Λ. Μαραθώνος, στην Α' είσοδο του Ν. Βουτζά, επισκέφθηκε ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης.

Περισσότερα
Στο Καλό Ελισάβετ Ναζλίδου

Δεν είναι πια ανάμεσα μας η αγαπημένη ηθοποιός Ελισάβετ Ναζλίδου. Έκλεισε για πάντα τα μάτια το απόγευμα της 22ης Αυγούστου, μετά από τετράμηνη μάχη με τον Καρκίνο.

Περισσότερα
Προσοχή ο Ιός του Δυτικού Νείλου χτύπησε και στην Αττική...

Tην τελευταία εβδομάδα, τόσο οι θάνατοι όσο και οι άνθρωποι που νόσησαν από τον Ιό του Δυτικού Νείλου, σχεδόν διπλασιάστηκαν σε αριθμό, σύμφωνα με το επίσημο σύστημα καταγραφής του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας – ΕΟΔΥ, (πρ.ΚΕΕΛΠΝΟ).

Περισσότερα
Για θεσμικό ατόπημα κατηγορεί η Αξιωματική Αντιπολίτευση την Κυβέρνηση για τα νεα μέλη της Επιτροπής Ανταγωνισμού...

Αδιανόητη θεωρεί την οποιαδήποτε ενέργεια προς την κατεύθυνση της επιλογής  νέων μελών για την Επιτροπή ανταγωνισμού θεωρεί η αξιωματική αντιπολίτευση  κάνοντας λόγο για βιασύνη «που οδηγεί σε νέο θεσμικό ατόπημα»

Περισσότερα
Έσκασε το κινητό του την ώρα που κοιμόταν

Ένα Λαρισαίος ενώ έκανε τις διακοπές του, την ώρα του ύπνου έσκασε το κινητό το οποίο είχε βάλει για φόρτιση. Για τον κ. Μάριο Μιχαλόπουλο ήταν τρομακτική εμπειρία αυτή που έζησε στην Πάργα.

Περισσότερα
Προχωράει η επένδυση  στο Ελληνικό αλλά με την φροντίδα των Αρχαιολογικών Χώρων...

Ο διαγωνισμός για το καζίνο στο Ελληνικό  θα γίνει στις 30 Σεπτεμβρίου και μετά την απόφαση του ΚΑΣ  να αποδεχθεί τους όρους που έχουν θέσει οι επενδυτές,θα ξεκινήσει  το έργο ''Εφαρμογή του Σχεδίου Ολοκληρωμένης Ανάπτυξης τιυ Μητροπολιτικού Πόλου ελληνικού -Αγίου Κοσμά.''

Περισσότερα
Ανάπτυξη και επενδύσεις στο τραπέζι των συνομιλιών Μητσοτάκη-Μακρόν

Από το Παρίσι και τον Εμανουέλ Μακρόν ξεκινά αύριο τον κύκλο των επισκέψεών του σε ξένες πρωτεύουσες, ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης προκειμένου να ενισχύσει την εικόνα της χώρας και να προωθήσει την οικονομική διπλωματία με βασικούς στόχους την προσέλκυση επενδύσεων και την προώθηση μίας νέας συμφωνίας που να ενισχύει την ανάπτυξη στην χώρα.

Περισσότερα
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

EDITORIAL: Δήμητρα Γκουντούνα

Κυριακή, 25 Αύγουστος 2019 08:31
της Δήμητρας Γκουντούνα Το χιούμορ, ήταν πάντα η άμυνά μου. Η μουσική η διαφυγή μου, και τα βιβλιαράκια μου η πηγή των ονείρων μου και  των στόχων μου. Και φυσικά η δουλειά μου, η ατμομηχανή της ζωής μου.
Περισσότερα...
avecnews.gr
Τρίτη, 05 Ιούλιος 2011 14:30
της Κωστούλας Τωμαδάκη Πνιγμένος στα χρέη μεσήλικας απολύεται από τη δουλειά του… ξαναγυρίζει στα θρανία για να τελειώσει την εκπαίδευση του… «Η Περίπτωση Λάρι Κράουν» είναι μοναδική ..
 
Τρίτη, 05 Ιούλιος 2011 11:30
Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης εφέτος 100 χρόνων από τη γέννησή του μεγάλου ποιητή και στιχουργού Νίκου Γκάτσου, την Παρασκευή 8 Ιουλίου, στις 9:30μμ, το Τρίφωνο παρουσιάζει στο Θέατρο Πέτρας τα τραγούδια του.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 22:28
Γράφει ο Σάκης Ιντζεβίδης Η Σοφία Γεωργαντζή γεννήθηκε, μεγάλωσε και ζει στη Θεσσαλονίκη .  Είναι απόφοιτος της Φιλοσοφικής και Θεολογικής σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου. Φοιτήτρια ακόμα πρωτοεμφανίζεται σε μουσικές σκηνές της πόλης.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 20:53
Μετά από ένα πετυχημένο χειμώνα  η θεατρική παράσταση «Κώδικας Χαμουραμπί»  σε Σκηνοθεσία  Μαργαρίτας Αμαραντίδη και  Κωνσταντίνου Γιαννακόπουλος, επανέρχεται με μια καλοκαιρινή περιοδεία σε όλη την Ελλάδα. 
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 19:28
Μία βραδιά αφιερωμένη στον ωραιότερο τροβαδούρο που γέννησε η Ελλάδα,  Νίκο Γούναρη, θα απολαύσουν οι λάτρεις του Ελαφρού τραγουδιού, στις 6 Ιουλίου 2011, στο Κηποθέατρο Παπάγου.
 
Τρίτη, 05 Ιούλιος 2011 12:28
της Λαμπριάνας Κυριακού Από τη Λάρισα θα μας αποχαιρετήσει απόψε ο Λάκης Λαζόπουλος, στήνοντας το τσαντίρι του μέσα στο κηποθέατρο Αλκαζάρ.
 
Τρίτη, 05 Ιούλιος 2011 11:18
της Σμαράγδας Μιχαλιτσιάνου Πέτρα του σκανδάλου η παράσταση του έργου των Αλέξανδρου Ρήγα- Δημήτρη Αποστόλου, "Τα Κορίτσια με τα μαύρα". Η παράσταση που «έσπασε» ταμεία το χειμώνα στο θέατρο «Αλίκη» βρίσκεται αντιμέτωπη με την Ιερά Μητρόπολη Έδεσσας κατά την πανελλαδική περιοδεία του θιάσου που είναι σε εξέλιξη.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 22:24
Ο θίασος «Δρόμος με Δέντρα» συνεχίζοντας την έρευνα του πάνω στο αρχαίο δράμα, μετά τον Ίωνα του Ευριπίδη και τον Αίαντα του Σοφοκλή, παρουσιάζει την Ηλέκτρα του Ευριπίδη. Η παράσταση ανεβαίνει σε καινούρια μετάφραση της Νικολέττας Φριντζήλα.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 20:23
Το Θέατρο των Αλλαγών διοργανώνει το 7ο Διεθνές Φεστιβάλ Θεατρικών Μεθόδων (7th International Festival of Making Theatre, In.F.o.Ma.T. 2011) 3-10 Ιουλίου, στην έδρα του, 3ης Σεπτεμβρίου 19α, Αθήνα.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 19:14
Ένας από τους βασικούς σκοπούς αυτής της προσπάθειας είναι η ανάδειξη και η αποκατάσταση καλλιτεχνών που δεν έχουν τύχει της πρέπουσας προσοχής.
 
Τρίτη, 05 Ιούλιος 2011 11:48
Η ημέρα γενεθλίων του Καγιό, 25η Ιουνίου, έχει καταχωρηθεί ως Παγκόσμια Ημέρα των Στρουμφ. Εφέτος θα εορταστεί στο Αλσος Στρατού στο Γουδή από τις 16.00 το απόγευμα.
 
Τρίτη, 05 Ιούλιος 2011 10:35
της Λαμπριάνας Κυριακού ....Νοιώθω την αγκαλιά μου ν ανοίγει όχι για τα όνειρα μου ή για εκείνους που ονειρεύονται. Τόσο αυτά, όσο και κείνους, τα έχω αγκαλιάσει και τους έχω αγκαλιάσει εδώ και καιρό. Ανοίγω την αγκαλιά μου γι ΄αυτούς που δεν μπορούν να ονειρευτούν ή πιστεύουν πως δεν μπορούν.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 21:52
της Λαμπριάνα Κυριακού Πρώτη φορά την  είδα,  το 2006 στην Κύπρο. Τραγουδούσε στη σκηνή πλάι στη Χαρούλα Αλεξίου.ΗΗ φωνή της Ζωής Παπαδοπούλου, ταξίδευε στ' αυτιά μου τόσο καλά δίνοντας μου να καταλάβω ότι δεν έχω να κάνω με μια εφήμερη ερμηνεύτρια και η διαφορετικότητα της άφηνε υποσχέσεις ότι ο μουσικός κόσμος της ανήκει.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 19:43
Εικοσιτετράωρη απεργία έχει εξαγγείλει για την Δευτέρα 4 Ιουλίου το Σωματείο Εργαζομένων του Εθνικού Θεάτρου, μετά την έκτακτη γενική συνέλευση που πραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή στην Κεντρική Σκηνή του Εθνικού Θεάτρου με θέμα την πορεία των κινητοποιήσεων των εργαζομένων.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 18:50
της Λαμπριάνας Κυριακού  Ένα «τρίδυμο», μόνο και μόνο με την σκέψη δημιουργεί έντονη αναμονή για το καλοκαίρι που θα έρθει. Ο Δημήτρης Μητροπάνος, ο Γιάννης Κότσιρας και ο Δημήτρης Μπάσης, οι τρεις αυτές κορυφαίες λαϊκές φωνές, ενώνουν τις δυνάμεις τους και μ΄ ένα 100% λαϊκό πρόγραμμα, ετοιμάζονται   ν΄ αλλάξουν χρώμα στο καλοκαίρι μας. 
 
<< Έναρξη < Προηγούμενο 281 Επόμενο > Τέλος >>