Εβδομήντα επτά ταινίες συμμετέχουν στα Βραβεία Ίρις 2020

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

H Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ανακοίνωσε τις ταινίες από τις οποίες τα 520 πλέον μέλη της θα επιλέξουν τις φετινές υποψηφιότητες για τα είκοσι Βραβεία της Ακαδημίας Ίρις 2020, τα οποία θα ανακοινωθούν στην τελετή των βραβείων στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, στις 15 Απριλίου.

Η διαδικασία επιλογής των ταινιών, ενημερώνει η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου «συμπίπτει με το καλωσόρισμα των 135 νέων μελών της (σκηνοθέτες και σκηνοθέτιδες, παραγωγοί, ηθοποιοί, σεναριογράφοι, διευθυντές και διευθύντριες φωτογραφίας, μοντέρ και μοντέζ, σκηνογράφοι, ενδυματολόγοι, συνθέτες, ηχολήπτες και ηχολήπτριες, σχεδιαστές και σχεδιάστριες ήχου, μιξάζ, μακιγιάζ, οπτικών και ειδικών εφέ, animators, υπεύθυνοι και υπεύθυνες εργαστηρίων, θεωρητικοί και κριτικοί του κινηματογράφου, εκπρόσωποι θεσμών, διανομείς και αιθουσάρχες).

Θα επιλέξουν τις φετινές υποψηφιότητες για τα 20 βραβεία που θα απονεμηθούν, ανάμεσα σε 18 ταινίες μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 15 μεγάλου μήκους ντοκιμαντέρ, 29 μικρού μήκους μυθοπλασίας, 11 μικρού μήκους ντοκιμαντέρ και 4 ταινίες animation.

Πρόκειται αναλυτικά για τις ταινίες :


Μεγάλου μήκους μυθοπλασίας


@9 : Στα Εννιά του Άγγελου Σπάρταλη


Άλυτη του Μίνωα Νικολακάκη


Η Ανάκριση του Παναγιώτη Πορτοκαλάκη


Ο Απόστρατος του Ζαχαρία Μαυροειδή


Για Θύμισέ Μου των Αντώνη Ρενιέρη και Μαρίας Σβολιαντοπούλου


Δεν Θέλω να Γίνω Δυσάρεστος, Αλλά Πρέπει να Μιλήσουμε για Κάτι Πολύ Σοβαρό του Γιώργου Γεωργόπουλου


Εξορία του Βασίλη Μαζωμένου


Ευτυχία του Άγγελου Φραντζή


Ζίζοτεκ του Βαρδή Μαρινάκη


Το Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών του Σύλλα Τζουμέρκα


Περιμένοντας τη Νονά του Νίκου Ζαπατίνα


Περσεφόνη του Κώστα Αθουσάκη


Πολιορκία στην Οδό Λιπέρτη του Σταύρου Παμπαλλή


Τρεις Αδερφές του Emin Alper


Tσάρλι του Θανάση Τσαλταμπάση


Φαντασία του Αλέξη Καρδαρά


Cosmic Candy της Ρηνιώς Δραγασάκη


Winona του Αλέξανδρου Βούλγαρη


Μεγάλου μήκους ντοκιμαντέρ


Τα 4 Επίπεδα της Ύπαρξης της Ηλιάνας Δανέζη


Αμυγδαλιά της Χριστίνας Φοίβης Θωμοπούλου


Από τον Τρόμο στην Αντίσταση, Ναζιστικό Στρατόπεδο Π. Μελά, Θεσσαλονίκη 1941-1944 του Γιώργου Κεραμιδιώτη


ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη του Σταύρου Ψυλλάκη


Ο Ηρακλής, ο Αχελώος κι η Μεσοχώρα του Δημήτρη Κουτσιαμπασάκου


Λαβύρινθος του Δημήτρη Αθανίτη


Ματαρόα. Το Ταξίδι Συνεχίζεται του Ανδρέα Σιαδήμα


Μέχρι τη Θάλασσα του Μάρκου Γκαστίν


Νίκος Καβουκίδης, Η Δύναμη της Εικόνας του Μενέλαου Κυρλίδη


Ορεινές Συμφωνίες του Βαγγέλη Ευθυμίου


Όταν ο Βάγκνερ Γνώρισε τις Ντομάτες της Μαριάννας Οικονόμου


Όταν Φυσάει Νοτιάς της Καλλιόπης Λεγάκη


Πίσω από τον Τοίχο της Νεφέλης Σαρρή


Diamonds in the Night Sky του Μελέτη Μοίρα


Ιrving Park του Παναγιώτη Ευαγγελίδη


Μικρού μήκους μυθοπλασίας


Αγάπα με του Αντώνη Σαμουράκη


Άννα και Φαίδρα της Ελίνας Πάνικ


Η Απόσταση Ανάμεσα στον Ουρανό κι Εμάς του Βασίλη Κεκάτου


Το Βάρος της Θάλασσας του Κωστή Αλεβίζου


Βασιλικός του Βαγγέλη Σέρφα


Γιαζίντι του Έκτορα Σακάλογλου


Για χρόνια πλάγιαζα νωρίς του Ιάκωβου Παναγόπουλου


Γιος του Κώστα Τατάρογλου


Η Γραμμή του Λουκά Αγέλαστου


Ελληνικόν του Κωνσταντίνου Πρέπη


Η Έμιλυ στην Χώρα των Πάγων της Όλγας Παπαμιχάλη


Ιφιγένεια: Όχι Πια Δάκρυα του Γιώργου Γεωργακόπουλου


Καρτ-Ποστάλ από το Τέλος του Κόσμου του Κωνσταντίνου Αντωνόπουλου


Ο Μάγκας του Αλέξανδρου Κακανιάρη


Μίλα του Ανδρέα Βακαλιού


Όλες οι Φωτιές η Φωτιά του Ευθύμη Kosamund Σανίδη


Παγίδα του Βασίλη Γουδέλη


Ρουζ του Κωστή Θεοδοσόπουλου


Cloud του Μιχάλη Δημητρίου


Electric Swan της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη


Index του Νικόλα Κολοβού


Log Out του Αλεξάνδρου Τηλιόπουλου


Marie του Παναγιώτη Κράββαρη


Re Live των Σωτήρη Πετρίδη και Τάνιας Ναναυράκη


Route-3 του Θανάση Νεοφώτιστου


Sable Noir του Θανάση Τρουμπούκη


Sad Girl Weekend των Λήδας Βαρτζιώτη και Δημήτρη Τσακαλέα


Seawolf του Χρήστου Σιταρίδη


W του Στέλιου Κουπετώρη


Μικρού μήκους ντοκιμαντέρ


9+1 Μοναξιές του Πατέρα της Καλλιόπης Κατσιδονιώτη


Η Επιστροφή του Προμηθέα του Κυριάκου Κατζουράκη


Κ.Π.Καβάφης, Η Πόλις (Όπου το Μάτι μου Γυρίσω) του Αρίσταρχου Παπαδανιήλ


Τα Καναρίνια του Γιώργου Κυβερνήτη


Κρίση της Βίβιαν Παπαγεωργίου


Μινωιτών και Κρητών Γεύσεις της Ελένης Βλάσση


Σέριφος: Η Σιδηρά Νήσος του Γιώργου Ζωίλη


Σκοπελίτης ή Το Πλοίο του Γιώργου Γκότζου


Ο Χειροπαλαιστής του Γιώργου Γούση


Citizen Europe των Ανδρέα Αποστολίδη και Αγγελικής Αριστομενοπούλου


Ovil and Usman του Δημήτρη Γέρου


Μικρού μήκους animation


Βίαιη Εξίσωση του Αντώνη Ντούσια


Heatwave του Φωκίωνα Ξένου


Land των Θεοδώρας Πασκουινέλλι και Αντζέλικας Λένα


The White Wings των Παρασκευής Μαρκάτου και Πηνελόπης Μπεκιάρη


Τα 20 βραβεία που θα απονεμηθούν είναι:


Βραβείο καλύτερης ταινίας


Βραβείο καλύτερης ταινίας ντοκιμαντέρ


Βραβείο καλύτερης ταινίας μικρού μήκους


Βραβείο καλύτερης ταινίας μικρού μήκους ντοκιμαντέρ


Βραβείο καλύτερης ταινίας μικρού μήκους animation


Βραβείο σκηνοθεσίας


Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη


Βραβείο σεναρίου


Βραβείο α΄ γυναικείου ρόλου


Βραβείο α΄ ανδρικού ρόλου


Βραβείο β΄ ανδρικού ρόλου


Βραβείο β΄ γυναικείου ρόλου


Βραβείο φωτογραφίας


Βραβείο μοντάζ


Βραβείο πρωτότυπης μουσικής


Βραβείο σκηνογραφίας


Βραβείο ενδυματολογίας


Βραβείο ήχου


Βραβείο μακιγιάζ


Βραβείο ειδικών εφέ

Σχετικά Άρθρα

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να σας προσφέρει μία καλύτερη εμπειρία.