Το θέατρο ΓΚΛΟΡΙΑ για τους μικρούς μας φίλους, ανεβάζει τον Μολυβένιο Στρατιώτη του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν σε διασκευή, σκηνοθεσία από την Μαριάννα Τόλη θα παρουσιαστεί στο Θέατρο Γκλόρια (παιδική σκηνή)
.
Η κλασική και απαράμιλλη αυτή ιστορία, που πραγματεύεται τη δύναμη της αγάπης και της θυσίας, παίρνει καινούργιες διαστάσεις στη μουσικο-θεατρική της διασκευή, αναφερόμενη στα σημαντικά θέματα της προβληματικής εποχής που βιώνουμε όλοι.
Τα εγκλωβισμένα συναισθήματα των παιδιών, η εμμονή στην τελειότητα, η διαφορετικότητα, η σκληρότητα και η αγάπη, είναι θέματα που αναδιπλώνονται και βρίσκουν την λύση τους μέσα από το γνωστό παραμύθι του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν διασκευασμένο με ένα εντελώς πρωτότυπο τρόπο.
![molyvenios stratiotis 1gloria](https://new.avecnews.gr/wp-content/uploads/2012/12/mimages_texnes_theatro__molyvenios_stratiotis_1gloria.jpg)
Οι χορογραφίες του Αλέξανδρου Κουζίτσκιν, τα γνωστά τραγούδια σε ενορχηστρώσεις του Αλέκου Μπαζάνη, η σκηνογραφία της Δέσποινας Βολίδη και τα πρωτότυπα κουστούμια της Ιωάννας Κουρμπέλα, συνθέτουν μια παράσταση ποιότητας η οποία πλαισιώνεται από εννέα ηθοποιούς, τραγουδιστές και χορευτές που ειδικεύονται στo μιούζικαλ.
Παίζουν οι ηθοποιοί κατ’ αλφαβητική σειρά:
Σταύρος Βόλκος, Στέλιος Κέλερης, Νεφέλη Μαρκάκη, Γιώργος Νάσιος, Άντεια Ολυμπίου, Γιάννης Πλιάκης, Πέτρος Πολίτης, Γιάννης Φίλιας, Άννα Φιλιππάκη
Ο Ρόμπερτ Γουίλλιαμς και η Μαριάννα Τόλη θα ερμηνεύσουν το τραγούδι της έναρξης σε σύνθεση Ρόμπερτ Γουίλλιαμς.
«Η αγάπη είναι το κέντρο της ύπαρξής μας. Η σταθερά μας στο χώρο και το χρόνο και η κινητήριος δύναμη για τη δημιουργία, την τέχνη και την ίδια τη ζωή… Θεραπεύει κι ανασταίνει και στις δύσκολες εποχές που ζούμε είναι αυτό που χρειαζόμαστε όλοι μας…
Είναι η ασπίδα κι η πιο ισχυρή μας απάντηση ακόμη και στην πιο μεγάλη έλλειψη…
Όπως ακριβώς «Στο Μολυβένιο Στρατιώτη»… Μαριάννα Τόλη
Ας ακολουθήσουμε τα βήματα του «Μολυβένιου Στρατιώτη»… στο θέατρο ΓΚΛΟΡΙΑ!
Παραστάσεις:
Κάθε Κυριακή στις 11:30 το πρωί και στις 3 το μεσημέρι
Ημέρες και ώρες Ταμείου:
Καθημερινά απο 10:00- 13:00 και 17:00 – 21:00, εκτός Δευτέρας
Τηλέφωνο Ταμείου: 210 3609400
Τιμές εισιτηρίων: 12 euro Γενική Είσοδος και 10 euro παιδικό
Για group άνω των 6 ατόμων, 10 euro το άτομο
Για ανέργους, πολύτεκνους, συνταξιούχους, άτομα με ειδικές ανάγκες, , με την επίδειξη των απαραίτητων δικαιολογητικών, ισχύει η τιμή 10 euro το άτομο.
Καθημερινά οργανωμένες παραστάσεις για σχολεία στις 10:30 το πρωί και Δωρεάν Σεμινάρια θεατρικού παιχνιδιού για εκπαιδευτικούς, κατόπιν συνεννόησης με τη Διεύθυνση εκπαιδευτικού προγράμματος – Αρμόδια Οργάνωσης παραστάσεων κα. Κέλλυ Σταμουλάκη από Δευτέρα έως Παρασκευή: 9:00-15:00 στα Τηλ: 210.9964691, Φαξ: 210.9936866, e-mail: avanti.arts@yahoo.gr
Για τους θεατές του Θεάτρου Γκλόρια, υπάρχει η δυνατότητα με την επίδειξη του εισιτηρίου της παράστασης, να πληρώσουν μόνο 6 euro σε κλειστό parking επί της οδού Σόλωνος 82 και Ασκληπιού.