aVecnews

Αγαπημένα βιβλία:

Γερμανία: Ρατσιστικά τα κίνητρα του δράστη των πολύνεκρων επιθέσεων στη Χανάου

Ο υπουργός Εσωτερικών του κρατιδίου της Έσσης Πέτερ Μπόιτ δήλωσε σήμερα ότι υπήρχε ρατσιστικό κίνητρο στις επιθέσεις εναντίον δύο μπαρ με ναργιλέδες στην πόλη Χανάου στην κεντρική Γερμανία, από τις οποίες σκοτώθηκαν εννέα άνθρωποι, με τους ομοσπονδιακούς εισαγγελείς να ερευνούν την υπόθεση ως τρομοκρατική.

Περισσότερα
Βίαιη προσαγωγή των μαρτύρων για τη Novartis...

Η Κατερίνα Κελέση  δεν εμφανίστηκε στην προανακριτική επιτροπή της Βουλής  προκειμένου να λύσει τις απορίες των βουλευτών του ελληνικού κοινοβουλίου .

Περισσότερα
Συνταξιούχοι...ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλη...

Σοκ για τους συνταξιούχους η γνωμοδότηση του Ελεγκτικού Συνεδρίου για το ασφαλιστικό. Οι αυξήσεις στις συντάξεις δεν θα είναι αυτές που… ονειρεύονται πολλοί, αλλά χαμηλότερες μετά την εφαρμογή του νόμου.

Περισσότερα
Σωματεία :Aς ταλαιπωρηθούμε μια μέρα παρά μια ολόκληρη ζωή...

Καλύτερα να ταλαιπωρηθούμε μια μέρα, παρά μια ολόκληρη ζωή ,είναι η απάντηση που δίνουν  οι απεργοί σ΄αυτούς που τους κατηγορούν για την 24ωρη απεργία που κήρυξαν τα σωματεία τους για το ασφαλιστικό.

Περισσότερα
Συνέντευξη του Αλέξη Τσίπρα στον Alpha το πρωί της Τρίτης

Συνέντευξη του Αλέξη Τσίπρα στην εκπομπή «Εκτός Γραμμής» στον Alpha και τον Τάκη Χατζή δίνει την Τρίτη στις 10:30 το πρωί, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας.

Περισσότερα
Έρχεται η

Η Ομάδα Θεάτρου La Strada,  από 11 Μαρτίου  2020, ανεβάζει στο Θέατρο ΜΠΙΠ, το έργο του Ιωάννη Κονδυλάκη «Πρώτη Αγάπη» σε σκηνοθεσία Ιωάννας Ρούσσου.

Περισσότερα
Πόλεμος και Ειρήνη -  Το νόημα της ζωής  σε μια σπουδαία θεατρική μεταφορά

  γράφει η Λαμπριάνα Κυριακού   «- μα η ζωή είναι ο θεος. -Κι όταν αγαπάς τη ζωή,  αγαπάς το θεό. -Κι όταν βασανίζεσαι άδικα και εξακολουθείς να αγαπάς τη ζωή, τότε μέσα στα βάσανα σου, εσυ ο μικρός,  γίνεσαι θεού κομμάτι.»

Περισσότερα
MEGa μου...Απο σήμερα μαζί μας.

Επέστρεψε το MEGA στην τηλεοπτική μας ζωή.Μετά απο ενάμιση χρόνο σιωπής ο Νίκος Φιλιππίδης και η Μπάγια Αντωνοπούλου άνοιξαν την ''αυλαία'' με σύντομες ειδήσεις απ΄όλη την Ελλάδα και τον κόσμο.

Περισσότερα
Ρόδος Ικαρία επλήγησαν απο τις βροχοπτώσεις...

Σοβαρά προβλήματα προκάλεσε στη Ρόδο σφοδρή βροχόπτωση που έπληξε το νησί.  έπεσαν πάνω από 100 χιλιοστά βροχής.

Περισσότερα
Στο νοσοκομείο η Κική Δημουλά...

H Κική Δημουλά η σπουδαία μας ποιήτρια ο εξαίσιος αυτός άνθρωπος απο το απόγευμα του Σαββάτου νοσηλεύεται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας  του νοσοκομείου «Υγεία»  σε σοβαρή κατάσταση.

Περισσότερα
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

EDITORIAL: Δήμητρα Γκουντούνα

γράφει η Δήμητρα Γκουντούνα Απόψε δε θα κοιμηθώ… Θ΄ αφιερώσω τις ώρες που θα περνάνε σ΄ αυτούς που τόσο αγάπησα. Σ αυτούς που μου έχτισαν τον χαρακτήρα, είτε με τα γραφόμενά τους, είτε   με τις σκέψεις τους ,είτε με τη στάση ζωής που κράτησαν.
Περισσότερα...

avecnews.gr
Τρίτη, 05 Ιούλιος 2011 11:48
Η ημέρα γενεθλίων του Καγιό, 25η Ιουνίου, έχει καταχωρηθεί ως Παγκόσμια Ημέρα των Στρουμφ. Εφέτος θα εορταστεί στο Αλσος Στρατού στο Γουδή από τις 16.00 το απόγευμα.
 
Τρίτη, 05 Ιούλιος 2011 10:35
της Λαμπριάνας Κυριακού ....Νοιώθω την αγκαλιά μου ν ανοίγει όχι για τα όνειρα μου ή για εκείνους που ονειρεύονται. Τόσο αυτά, όσο και κείνους, τα έχω αγκαλιάσει και τους έχω αγκαλιάσει εδώ και καιρό. Ανοίγω την αγκαλιά μου γι ΄αυτούς που δεν μπορούν να ονειρευτούν ή πιστεύουν πως δεν μπορούν.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 21:52
της Λαμπριάνα Κυριακού Πρώτη φορά την  είδα,  το 2006 στην Κύπρο. Τραγουδούσε στη σκηνή πλάι στη Χαρούλα Αλεξίου.ΗΗ φωνή της Ζωής Παπαδοπούλου, ταξίδευε στ' αυτιά μου τόσο καλά δίνοντας μου να καταλάβω ότι δεν έχω να κάνω με μια εφήμερη ερμηνεύτρια και η διαφορετικότητα της άφηνε υποσχέσεις ότι ο μουσικός κόσμος της ανήκει.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 19:43
Εικοσιτετράωρη απεργία έχει εξαγγείλει για την Δευτέρα 4 Ιουλίου το Σωματείο Εργαζομένων του Εθνικού Θεάτρου, μετά την έκτακτη γενική συνέλευση που πραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή στην Κεντρική Σκηνή του Εθνικού Θεάτρου με θέμα την πορεία των κινητοποιήσεων των εργαζομένων.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 18:50
της Λαμπριάνας Κυριακού  Ένα «τρίδυμο», μόνο και μόνο με την σκέψη δημιουργεί έντονη αναμονή για το καλοκαίρι που θα έρθει. Ο Δημήτρης Μητροπάνος, ο Γιάννης Κότσιρας και ο Δημήτρης Μπάσης, οι τρεις αυτές κορυφαίες λαϊκές φωνές, ενώνουν τις δυνάμεις τους και μ΄ ένα 100% λαϊκό πρόγραμμα, ετοιμάζονται   ν΄ αλλάξουν χρώμα στο καλοκαίρι μας. 
 
Τρίτη, 05 Ιούλιος 2011 11:30
Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης εφέτος 100 χρόνων από τη γέννησή του μεγάλου ποιητή και στιχουργού Νίκου Γκάτσου, την Παρασκευή 8 Ιουλίου, στις 9:30μμ, το Τρίφωνο παρουσιάζει στο Θέατρο Πέτρας τα τραγούδια του.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 22:28
Γράφει ο Σάκης Ιντζεβίδης Η Σοφία Γεωργαντζή γεννήθηκε, μεγάλωσε και ζει στη Θεσσαλονίκη .  Είναι απόφοιτος της Φιλοσοφικής και Θεολογικής σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου. Φοιτήτρια ακόμα πρωτοεμφανίζεται σε μουσικές σκηνές της πόλης.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 20:53
Μετά από ένα πετυχημένο χειμώνα  η θεατρική παράσταση «Κώδικας Χαμουραμπί»  σε Σκηνοθεσία  Μαργαρίτας Αμαραντίδη και  Κωνσταντίνου Γιαννακόπουλος, επανέρχεται με μια καλοκαιρινή περιοδεία σε όλη την Ελλάδα. 
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 19:28
Μία βραδιά αφιερωμένη στον ωραιότερο τροβαδούρο που γέννησε η Ελλάδα,  Νίκο Γούναρη, θα απολαύσουν οι λάτρεις του Ελαφρού τραγουδιού, στις 6 Ιουλίου 2011, στο Κηποθέατρο Παπάγου.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 18:43
Την επέτειο των 100 χρόνων από τη γέννηση του μεγάλου ποιητή Νίκου Γκάτσου, τραγουδούν στο Μέγαρο Μουσικής, δύο σπουδαίοι ερμηνευτές, επαναλαμβάνοντας μία μεγάλη επιτυχία!
 
Τρίτη, 05 Ιούλιος 2011 11:18
της Σμαράγδας Μιχαλιτσιάνου Πέτρα του σκανδάλου η παράσταση του έργου των Αλέξανδρου Ρήγα- Δημήτρη Αποστόλου, "Τα Κορίτσια με τα μαύρα". Η παράσταση που «έσπασε» ταμεία το χειμώνα στο θέατρο «Αλίκη» βρίσκεται αντιμέτωπη με την Ιερά Μητρόπολη Έδεσσας κατά την πανελλαδική περιοδεία του θιάσου που είναι σε εξέλιξη.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 22:24
Ο θίασος «Δρόμος με Δέντρα» συνεχίζοντας την έρευνα του πάνω στο αρχαίο δράμα, μετά τον Ίωνα του Ευριπίδη και τον Αίαντα του Σοφοκλή, παρουσιάζει την Ηλέκτρα του Ευριπίδη. Η παράσταση ανεβαίνει σε καινούρια μετάφραση της Νικολέττας Φριντζήλα.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 20:23
Το Θέατρο των Αλλαγών διοργανώνει το 7ο Διεθνές Φεστιβάλ Θεατρικών Μεθόδων (7th International Festival of Making Theatre, In.F.o.Ma.T. 2011) 3-10 Ιουλίου, στην έδρα του, 3ης Σεπτεμβρίου 19α, Αθήνα.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 19:14
Ένας από τους βασικούς σκοπούς αυτής της προσπάθειας είναι η ανάδειξη και η αποκατάσταση καλλιτεχνών που δεν έχουν τύχει της πρέπουσας προσοχής.
 
Δευτέρα, 04 Ιούλιος 2011 18:21
της Λαμπριάνας Κυριακού Δεν ξέρω αν η μουσική έφτιαξε τον άνθρωπο ή ο άνθρωπος τη μουσική, το μόνο που ξέρω είναι ότι η μουσική έχει άξιους υποστηρικτές και ένας από αυτούς είναι και ο Ανδρέας Μπουτσικάκης. Ο πιανίστας που από τα 8 του χρόνια διδάχθηκε από τον πατέρα του τα πρώτα του μαθήματα στο πιάνο και από κει και πέρα κατάλαβε ότι η μαγεία της ζωής βρίσκεται στα δάκτυλα του.
 
<< Έναρξη < Προηγούμενο 291 Επόμενο > Τέλος >>